Prorok Izajasz zapowiada dziś nadejście Mesjasza jako Mistyczne Gody. Jest to obraz szczególnej więzi, jaka łączy Chrystusa, Boskiego Oblubieńca z Kościołem – Jego Oblubienicą: Bo jak młodzieniec poślubia dziewicę, tak twój Budowniczy ciebie poślubi, i jak oblubieniec weseli się z oblubienicy, tak Bóg twój tobą się rozraduje.

Znamienne zatem, że Jezus objawia swą Boską Moc właśnie podczas uczty weselnej. Gody w Kanie Galilejskiej, wraz z hołdem Mędrców ze Wschodu i Chrztem Pańskim, są częścią tajemnicy Epifanii – Objawienia Pańskiego.

Gody zawsze mają charakter wspólnotowy. Są świętem miłości, która tworzy wspólnotę. Także znak, jakiego dokonuje Jezus – przemiana wody w wino jest dla wspólnoty, nie tylko tej weselnej, ale także dla wspólnoty Jego uczniów. Zaznacza to św. Jan: Taki to początek znaków uczynił Jezus w Kanie Galilejskiej. Objawił swoją chwałę i uwierzyli w Niego Jego uczniowie.

Z tej wiary uczniów zrodził się Kościół – Wspólnota Zbawienia. Zbawcza miłość Chrystusa nie wyklucza bowiem nikogo. Jezus umarł za nas wszystkich i wszystkich chce obdarzyć pełnią zbawienia. Dokonuje tego w Kościele i przez Kościół.

Przeżywamy Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Uświadamiamy sobie, że jesteśmy jedną rodziną uczniów Chrystusa, w której Duch Święty objawia się dla wspólnego dobra. 

Drogą do jedności jest posłuszeństwo naszemu Panu i Zbawcy. Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie – zachęca nas dziś Maryja. A Jej Syn wzywa nas do Miłości. Ona jest Prawem Jego Królestwa.

Miłość jest jedyną pewną drogą ku jedności. Niech ona staje się czytelnym znakiem i świadectwem naszej chrześcijańskiej tożsamości.