Różaniec jest najpiękniejszą i najcenniejszą ze wszystkich modlitw do Pośredniczki wszelkich łask i modlitwą najbliższą sercu Matki Bożej. Módlcie się na nim codziennie.”
(Papież Św. Pius X).

Według tradycji to sama Maryja przekazała Różaniec św. Dominikowi, jako skuteczny sposób wybawienia Europy od herezji albigensów, która rozpanoszyła się wówczas w południowej Europie. Święty Dominik był bardzo zaangażowany w walkę z tą sektą, jednak dopiero rozpowszechniając nabożeństwo różańcowe zaczął odnosić sukcesy. W samej tylko Lombardii nawrócił ponad 100000 albigensów.

Także w późniejszych czasach Maryja wielokrotnie zachęcała do odmawiania różańca. Miejscem, które szczególnie rozbrzmiewa tym wezwaniem jest Fatima, gdzie Maryja objawiła się jako Matka Boża Różańcowa i wiele razy zachęcała Łucję, Franciszka i Hiacyntę: „Odmawiajcie codziennie różaniec!”. Tam też wskazała modlitwę różańcową jako drogę do nawrócenia całego świata.

Maryjne wezwanie do odmawiania różańca wybrzmiało również w języku polskim. W 1877 roku w Gietrzwałdzie Maryja ukazała się kilka razy trzynastoletniej Justynie Szafryńskiej i dwunastoletniej Barbarze Samulowskiej. Przemawiała do nich po polsku. Kiedy dziewczynki zapytały, czego od nich żąda, Maryja odpowiedziała: „Życzę sobie, abyście codziennie odmawiali różaniec!”.

Dzisiaj także świat potrzebuje modlitwy różańcowej. Nie zapominajmy, że przeciwstawiając się współczesnym bezbożnym ideologiom i wszechobecnej poprawności politycznej nie możemy poprzestawać na protestach i słowach. Zwyciężymy, jeśli po raz kolejny z wiarą sięgniemy po Różaniec.

Pamiętajmy słowa kard. Augusta Hlonda: „Zwycięstwo, gdy przyjdzie, będzie to zwycięstwo Matki Najświętszej”.