W Tygodniu Modlitw o Powołania obchodzimy Uroczystość Świętego Stanisława, biskupa i męczennika, Patrona Polski. Liturgia ukazuje go jako dobrego pasterza, który oddał życie za swoje owce.

Święty Jan Paweł II nazwał go patronem ładu moralnego. O ten ład bowiem biskup Stanisław zabiegał, aż do przelania krwi, broniąc lud przed niesprawiedliwością i okrucieństwem króla Bolesława Śmiałego.

U początku naszych dziejów Bóg, Ojciec ludów i narodów, ukazał nam przez tego świętego Patrona, że ład moralny, poszanowanie Bożego Prawa oraz słusznych praw każdego człowieka, jest podstawowym warunkiem bytu i rozwoju każdego społeczeństwa (Św. Jan Paweł II).

Dzisiaj również trzeba bronić tego ładu moralnego, opartego na Bożym Prawie, bowiem jesteśmy świadkami bezprecedensowych ataków na to wszystko, co stanowi fundament naszego chrześcijańskiego i narodowego życia: poszanowanie dla życia od poczęcia do naturalnej śmierci, godność rodziny, symbole naszej wiary.

Potrzeba modlitwy, by nie brakło mądrych przywódców naszego kraju i przede wszystkim gorliwych pasterzy, którzy będą naszymi przewodnikami na drogach świętości, którzy o tę świętość życia będą się odważnie upominać, jak niegdyś św. Stanisław.

Trzeba, jak św. Paweł w Milecie, upaść na kolana i modlić się o dobrych pasterzy, którzy razem z nami obronią i przekażą kolejnym pokoleniom to wielkie dziedzictwo wiary, na którym wyrosła nasza Ojczyzna.